تور مجازی

امامزاده عبدالله نطنز


حرم امامزاده عبدالله (ع) در کوی علیاء، در منطقه باغستان شهر نطنز واقع شده است. این منطقه بسیار زیبا به دلیل وجود باغ‌ها و درختان فراوان به باغستان شهرت یافته است. بقعه امامزاده عبدالله نیز بر فراز تپه ای بلند و در بین انبوهی از درختان بلند بید و چنار و باغ‌های سبز و خرم قرار گرفته، عبور جوی آب از قنات واقع در ضلع جنوبی و وجود استخر درمسیر این جوی در قسمت شرقی امامزاده، آرامش و زیبایی را به این فضا بخشیده است. به روایتی نسب این امامزاده به حضرت امیرالمومنین علی (ع) می رسد. از گذشته های دور مردم این شهر از سر ارادت و احترام، این امامزاده را شاهزاده عبدالله نامیده‌اند.

امامزاده عبدالله نطنز - هتل قصرجهان

معماری بنای امامزاده


ساختمان امامزاده بنایی است با قدمت ۱۰۰۰ ساله که به مرور زمان مرمت گردیده و گنبدی فیروزه‌ای رنگ و کاشی‌کاری شده روی بقعه آن قرار دارد. مساحت صحن و محوطه امامزاده به 50 هزار متر مربع می‌رسد که به دلیل داشتن فضایی دلچسب و زیبا موجب استقبال زائرین شهرهای اطراف قرار گرفته است. مساحت زیر بنای بقعه امامزاده عبدالله (ع) حدود ۱۰۰ متر مربع می باشد.داخل بقعه و حرم ضریحی فلزی در ابعاد ۲/۵× ۱/۵ روی سنگ مزار امامزاده قرار دارد. این بقعه فاقد تزئینات است.

در مجاورت این آرامگاه برجی قدیمی قرار دارد که تاریخ آن به دوران سلجوقیان می رسد و در گذر زمان مرمت و بازسازی شده است. نظیر این برج سه برج دیگر نیز در چهار طرف زیارتگاه قرار داشته که به مرور زمان تخریب شده و تنها همین برج باقی مانده است. مجموعه ساختمانهای این بقعه مذهبی-تاریخی به صورت پلکانی و در ارتفاع‌های متفاوتی ساخته شده است.

امامزاده عبدالله نطنز - هتل قصرجهان

در خیابان اصلی مجاور حرم پس از عبور از سالن اجتماعات جدید الاحداث و تماشای منظره زیبای شنای مرغابی ها در استخر پر آب، از پله‌های درب شرقی مجموعه، وارد صحن اول امامزاده می‌شویم. طرفین این صحن را یک برج دیده‌بانی و چندین اتاق احاطه کرده است. پس از بالا رفتن از پله‌ها به صحن دوم یا همان صحن اصلی می‌رسیم. با عبور از رواق‌های کوچک و تو در تو با طاق‌های گنبدی شکل و گچ‌بری ساده آن‌ها به ضریح حرم امامزاده عبدالله (ع) می رسیم. ضریح فلزی بسیار زیبای بقعه بر روی دیواره سنگی به ارتفاع تقریبی یک متر قرار دارد.

گنبد فیروزه‌ای امامزاده با کاشیکاری ساده در قسمت فوقانی و کتیبه‌ای از آیات قرآنی و ذکر لا اله الا الله با خط کوفی در بدنه بنا قرار گرفته است. ضلع شمالی حرم را نیز بنای خشتی عظیم و مرتفع با معماری سنتی زیبا و تاریخی احاطه کرده، البته در اتاق‌ها و محوطه اطراف بقعه، آرامگاه ‌های بسیاری وجود دارد که متعلق به اموات اهالی منطقه باغستان است. محوطه و فضای سبز امامزاده توسط هیئت امنای این بقعه و با استفاده از کمک‌های اهالی و خیرین منطقه به طرز بسیار زیبا و دلنشینی بازسازی شده، کف تمامی صحن‌ها و فضاهای اطراف بقعه با آجرهای خشتی و با طرح‌های سنتی فرش شده است.

امامزاده عبدالله نطنز - هتل قصرجهان

وجود جاذبه های فراوان گردشگری در شهر نطنز، معماری سنتی و موقعیت مکانی منحصر به فرد امامزاده عبدالله (ع) در دل باغ‌های شهر تاریخی نطنز و از همه مهم‌تر فضای سبز بسیار زیبا و امکانات رفاهی این مکان باعث گردیده که هر سال زائران و گردشگران زیادی از دیگر شهرهای ایران به این مکان مذهبی-تاریخی جذب شوند.